Kanserli hücrelerin yüzde 80’i öldü

Bilim insanları kanserin çözümünü buldu
Kanserli hücrelerin yüzde 80’i öldü. Bilim insanları kanserle mücadelede her geçen gün yeni bilgilere ulaşıyorlar. Yapılan son çalışmalara göre uzayda sadece 1 gün kalan kanserli hücrelerin %80’inden fazlası öldü.

Yeni araştırmayı yürüten Avustralyalı bilim insanları bu sonuçlardan sonra dünyada incelenen kanserli hücreleri uzaya göndermeyi planlıyor. Anlaşılan, yer çekiminin kanser hücreleri üzerinde önemli bir etkisi var. 

Kanserli hücrelerin yüzde 80’i öldü. Araştırmayı yürüten bilim insanlarından biri olan Joshua Chou, bir biyomedikal mühendis. Araştırmasına uzayda yaşanan kemik kaybını incelemek için başlayan bilim insanı etrafında artan kanser vakalarından da etkilenip kanser hücreleriyle çalışmaya başlamış. 

Kanser için kesin ve tek bir çözüm bulmanın zor olduğunu, herkesin kanser türünün kendine özel olduğunu ve  kanser hücrelerinin farklı bünyelere farklı şekilde saldırdığını söyleyen Chou’ya göre yer çekimsizlik araştırması bu  konuda çığır açabilir. 

Bedenin dört farklı bölgesinden dört farklı kanser tipinin hücrelerini alıp mikro-yer çekimli ortama koyduklarını ve hücrelerin 24 saat içinde %80 ila 90 oranında öldüklerini söyleyen Chou 2020’de kanserli hücre örneklerini Uluslar Arası Uzay İstasyonu’na (ISS) göndermeyi planlıyor…